Stát se malířem může naprosto každý!

"Stát se malířem může naprosto každý!" - dnes je toto heslo stejně aktuální jako nikdy předtím. Ano, ano, nenechte se překvapit, dnes se může kdokoliv pocítit vynalézavým Leonardem da Vinci či expresivním Van Goghem. Každý zájemce bez ohledu na pohlaví a věk může již během pouhých 3-5 dní  vytvořit svoje vlastní zátiší, portrét či krajinomalbu - stejně jako skutečný mistr, čí díla se vystavují ve slavných galeriích. V čem se skrývá důvod tohoto fenoménu? V obrazech podle čísel, které ve XXI. století získávají stále větší popularitu. Přece právě ony umožňují odhalit tvůrčí potenciál každého, kdo po tom touží, i přesto že nemá pro to dostatek zkušeností či volného času. Malujeme dle principu "all inclusive".

Obzvlášť potěší i to, že domácí sada určená pro malířství již obsahuje vše potřebné: očíslované kelímky s barvou, jeden či několik štětců, návod, rozdělené do určitých úseků a označené číslicemi plátno s rámem, úchyty na zeď pro hotový obraz. Můžete ihned začít tvořit!

Avšak nejprve byste se měli seznámit s některými z lifehacků pro malování.

« Velkolepá čtyřka» metod malování obrazů podle čísel:

Existují 4 zásady pro vybarvování plátna. Snadno si je zapamatujete, neboť jsou neobyčejně logické a funkční, tak jako tak v tom malíři napoví jeho zdravý rozum a vlastní pohodlí.

Od světlejší barvy k tmavší. Vybarvováním bílých, žlutých, modrých či růžových oblastí na samém začátku se vyhnete náhodným škrtům. Přece je daleko jednodušší vymazat či překrýt pastelový odstín než světlou či tmavou barvu.

Od většího k menšímu. Vybarvíme-li hned na začátku veškeré větší detaily na obrazu, vyhneme se pak tím nejen výše zmíněným chybám a kaňkám, dokážeme ale i správně vybarvit odstíny a prokreslit drobné detaily, uvést správné tahy a oslnění. Bude tak jednodušší porovnat «maličkost» s hlavními významovými skvrnami na obrazu.

Od středu k okrajům. Budete-li postupovat v tomto směru, rozhodně pak nerozmažete omylem rukávem či loktem již namalovaný na okraji obraz. Umělci-klasici mají zpravidla hlavní obraz soustředěný právě uprostřed.

Odshora dolů. Tento způsob pohybu po plátnu Vám rovněž zabrání rozmazání již nanesené barvy loktem, ta pak v průběhu nanesení zaschne a horní část obrazu v okamžiku, když se dostanete do spodního okraje plátna, již bude téměř zcela suchá.

Pomocné materiály. Před zahájením práce byste měli přikrýt něčím stůl, nastavit jasné osvětlení, které by však nemělo bít příliš do očí, a také si udělat zásoby párátek a vatových tyčinek. První pomohou prokreslit i ty nejtenčí linky, druhé se pak budou hodit při včasném odstranění přebytečné barvy či doladění nepovedených tahů. Nezapomeňte dát na stůl nevylévací kelímek s vodou a také jednorázové ubrousky. Avšak nepospíchejte otevírat ihned všechny kelímky s barvou: akryl rychle houstne, a proto je otevírejte postupně, číslo za číslem.