Pozor – VELICE NÁVYKOVÉ

Pozor – VELICE NÁVYKOVÉ

Malování podle čísel je bezpochyby návyková záliba, téměř umělcem se stát může každý! Důležité je vybrat vhodný motiv podle svého gusta, taky to musí ale hezky zapadnout do interiéru.

Můj přítel umělec rozhodně nesdílí můj názor, myslí si totiž, že by měl být obraz živý a také mít něco do sebe, a ne jen pouhou tištěnou omalovánkou.

Já s ním souhlasím, avšak je to umělec, ví, jak na to, co mají ale dělat takoví, jako jsem já? Když to opravdu chceš a nemůžeš, sedíš takhle a přemýšlíš „teď ale nakreslím takovou krajinomalbu! Nestačíte se divit“ škrábáš to tužkou, patláš štětcem, místo toho ale nakonec máš jen spoustu zmarněného času a nějakou divnou čmáranici, akorát jen zklamání a říkáš si „ Ty jsi ale  nemehlo holko“. A proto si svůj názor na malování podle čísel měnit nehodlám, ano, umění to není, je to ale skvělý koníček a hlavně nadšení z vlastního výtvoru!

Chtěla bych něco málo poradit těm, kdo se právě rozhoduje pořídit si takový obraz na malování, aby to nedopadlo tak, že si vyberete zrovna ten špatný, rozbalíte, pár hodin se s tím potrápíte a nakonec si jej šoupnete někam do šuplíku a po roce s veškerým nahromaděným harampádím vůbec vyhodíte, neboť vše ale lze zařídit úplně jinak! Je důležité správně udělat první krok. Čili:

 • Volit obraz je třeba tak, aby Vám barvy padly do oka. Bude-li mít obraz barev až příliš, co by Vám moc neseděly, bude to působit opačně a spíše odrazovat. Barvy Vám dopřejí dobrou náladu, a tak je to do jisté míry jakási barevná terapie. Pokud budete například delší dobu malovat jen hnědou, pak se to také projeví i na náladě.
 • Tematika obrazu se Vám musí líbit. Tady Vám napoví jen Vaše srdce, mám to někdy třeba i tak, že obdržím nový katalog, rozbalím a hned na prvním řádku vidím „TO JE ONO!“ a dokud to nenakreslím, tak se prostě neuklidním, a tak jsem se třeba zamilovala do obrazu "Hezon", vymalovala jsem ho jedním dechem, doslova mi pro to stačilo si k tomu čtyřikrát večer sednout. Avšak druhý obraz „Lady Oceán“, ten si přála právě kolegyně, jen si to ale otevřela, viděla tu hromadu dílů, namalovala pouze pár tahů na plátně a hned to zahodila. Mně se ten obraz popravdě nějak obzvlášť ani nelíbil, ale bylo mi líto ho vyhazovat, a tak už to maluji celý měsíc, a to jen, že jsem od přírody taková mě nutí to dotáhnout až do konce, avšak takhle by to vůbec nemělo být, zejména pokud jste v této věci úplní začátečníci.
 • Tematiku a barvy je lepší volit podle nálady. Pokud se cítíte pochmurně, nechť je to něco, co by Vaši náladu taky předalo: deštivé město či třeba podzimní krajinomalba. Veškerý smutek na srdci pak lze odrazit do obrazu a zanechat v něm část Vašich emocí. Máte-li naopak hezkou náladu, pak můžete zvolit něco srdci milejšího: dům na břehu řeky, zvířata, delfíny či letní krajinomalbu.
 • Pokud si kupujete obraz poprvé, je lepší volit ty méně obtížné, abyste mohli pochopit samotný proces a jeho základy. Úrovně obtížnosti máme uvedené na každém obrazu, stejně tak jsou roztříděné v nabídce.
 • Motivováni budete, pokud budou splněny výše uvedené faktory. A také kupodivu, jsou-li barvy příjemné a obraz se Vám líbí, pak na tuto aktivitu čas zcela jistě vždy uděláte.

 

Chcete-li někomu dát sadu pro malování podle čísel jako dárek, pečlivě zvažte, co si vyberete. Pokud je to někdo, kdo sotva setrvá na místě, zvažte to raději dvakrát. Naopak ale pro ty, kdo si rád čte, sbírá puzzle, plete či si to spíše užívá v klidu doma, může být taková sada jako naprosto skvělá volba.

Mimochodem, naučila jsem se spojovat příjemné s užitečným, dřív jsem poslouchala hudbu při kreslení, nyní poslouchám audioknihy, asi se shodneme na tom, že je to úžasné - relaxujete, když kreslíte a také se přitom dozvíte něco nového a zajímavého. Zkuste to, doporučuji!

Pojďme si to tedy na závěr celé shrnout

Někdo rád lepí modely, někdo sbírá puzzle. Někdo má rád pletení, někdo vyšívání. Někdo hraje počítačové hry, jiný ale zase rád kreslí. Skvěle to pomáhá zvládnout stres. Je to zajímavé trávení volného času. Koneckonců co mají dělat ti, kdo kreslit neumí, ale velice chce? No a to nejpříjemnější - je darovat či ukazovat hotovou tvorbu. Když někomu věnujete takovýto dárek, hrdě ale s úšklebkem v obličeji mu řeknete: Hele! To jsem si nakreslila já!“ Pak se na dotyčného kouknete a vidíte, jak mu pomalu odpadává čelist a má přímo jiskry v očích: „Páni! To ale stojí za to!“ To je teprve pocit!

Přednosti:

 • sada již obsahuje vše, co potřebujete
 • je to zajímavé
 • hezké
 • skvělý dárek
 • skvělý způsob, jak strávit čas
 • uvolňuje
 • zvládne to každý